| Product Name | MAN NORIS NIQ3-096V212 METER |
| Brand | MAN |
| Manufacturer | NORIS |
| Type / Model | NIQ3-096V212 |
| Measurement Range | II 4…20MA = 0…50000 RPM |
| Power Supply | US 18…36V DC; PS MAX 1,7W |
| Software Number | 1.0.1 |
| Class / Resistance / Temp | CLASS 0.5; RI 121 OHM; TA -25…70°C |
| Speed Range | 0-50 ×1000 RPM |
| T.C. SPEED | 0.5 |
| Part Number | 13301385 |
| Auxiliary Power | 18…36V DC |
| Illumination | 24V |
| Measurement Signal | 4…20MA |
| Made In | Germany |
| Weight | 230 GM |
| Condition | NEW 2 PCS |
| Reference Number | 37151 |
What is the MAN NORIS NIQ3-096V212 Meter?
Major Features of MAN NORIS NIQ3-096V212 Meter
High Accuracy: Offers accurate measurement and monitoring of system parameters.
Strong Build Quality: Designed for tough industrial and marine environments.
Compact Design: Space-saving with a 96mm × 96mm housing for effortless installation.